Az arany évezredek óta kiemelkedő szerepet tölt be a vagyon megőrzésében, és ma is az egyik legmegbízhatóbb befektetési eszköz. A modern pénzügyi környezetben, ahol az infláció, piaci ingadozások és gazdasági bizonytalanság mindennapossá váltak, az arany egyedülálló előnyökkel jár. De miben különbözik az arany más befektetésektől, például részvényektől vagy kötvényektől?
Az aranybefeketetés hosszú távon értékálló
Az arany évszázadokon át bizonyította, hogy ellenáll az inflációnak és a pénz elértéktelenedésének.
Szemben a korlátlanul nyomtatható fiat pénzekkel (mint a dollár, az euró vagy a forint), az arany kínálata véges, ez pedig stabil értéket biztosít a sárga nemesfémnek.
Grafikon: USA infláció és az arany hozama
Az arany ára évente átlagosan közel 8%-kal nőtt 1971 óta, meghaladva a legtöbb hagyományos eszköz, például a kötvények hozamát, és jócskán felúlmúlta az évi átlagos 3,9%-os inflációt. Azaz dollárban mintegy 4-5% körüli reálhozamot várhatunk az aranybefektetéstől, ami kiemelkedően jónak számít.
Magyar befektetőként azt is érdemes számon tartani, hogy ezen a dollárhozamon felül „megnyerjük” a forint értékvesztését is a dollárral szemben.
Grafikon: 1 kg arany árának alakulása a forint bevezetése óta
A forint leértékelődését jól mutatja, hogy 1 kg arany a forint bevezetésekor 13.600 Ft volt, ami most jelenleg 33 - 34 millió forintba kerül.
Kisebb kockázattal magasabb hozam? Aranybefektetéssel lehetséges!
A diverzifikáció kulcsfontosságú a befektetési portfólió stabilitása szempontjából, különösen válsághelyzetekben. Ahhoz, hogy "jól diverzifikált" portfóliónk legyen, többféle, egymással alacsony vagy negatív korrelációban lévő eszközosztályba érdemes befektetnünk. Az arany hagyományosan negatív korrelációja a részvényekkel és kötvényekkel azt jelenti, hogy amikor más eszközök értéke csökken, az arany gyakran megőrzi értékét, sőt növeli azt. Például a 2008-as pénzügyi válság során az arany ára 21%-kal emelkedett, miközben a részvénypiacok zuhantak.
Grafikon: Arany teljesítménye válsághelyzetekben
És ez még nem minden: az elmúlt húsz évet megkutatva kiderül, hogy az aranyat megfelelő, 10-15% közötti mértékben tartalmazó portfóliók ugyanakkora kockázat mellett magasabb hozamot értek el.
Ha kockázatkerülőbbek vagyunk, ezt úgy is értelmezhetjük, hogy ugyanakkora hozam elérése mellett kisebb árfolyam kilengéseket kell elviselnünk a portfóliónk egészét tekintve akkor, ha aranyat is tartunk egyéb befektetéseink mellett.
Grafikon: Az aranyat tartalmazó portfóliók magasabb hozamot termelnek
Azt, hogy miért korrelál negatívan az arany árfolyama más eszközökével, a sárga nemesfém kereslet-kínálati tulajdonságaival lehet magyarázni. Tudjon meg többet a témáról az aranypiac működését bemutató cikkünkben!
Az arany igazi világpénz
Gyakori dilemma az aranybefektetés iránt érdeklődők körében, hogy mennnyire könnyű eladni az aranyat, ha pénzre lenne szükségünk.
Jó hír, hogy az arany piaca teljesen globális és rendkívül likvid. Ez azt jelenti, hogy az arany könnyen eladható vagy átváltható más valutákra bármilyen gazdasági helyzetben. A sárga nemesfém átlagos napi kereskedési volumene meghaladja a 163 milliárd dollárt, ami jócskán meghaladja a legtöbb európai eszköz napi forgalmát, és összemérhető a legfontosabb amerikai kincstárjegyekével és részvényindexekével.
Grafikon: Az arany napi kereskedési volumene összehasonlítva más befektetésekkel
Az aranybefektetés értéke független a bankrendszertől
Hiába van biztosítva egy bizonyos mértékig a bankszámlán vagy brókerszámlákon tartott befektetésünk, a rendkívül központosított pénzügyi rendszer esetleges összeomlásától ez sem védene meg minket.
Nézze meg előadásunkat a modern pénzügyi rendszer sérülékenységéről az alábbi videóban!
Arról, hogy valójában mennyire sérülékeny a modern pénzügyi világ, Juhász Gergely, a Conclude Zrt. vezérigazgatója tartott előadást az I. Budapesti Nemesfémkonferencián, amit a fenti lejátszógombra, vagy ide kattintva nézhet meg a Youtube csatornánkon!
Ezt bizonyítja, hogy amikor az egész rendszerbe vetett hit inog meg, pillanatok alatt felértékelődik a fizikai arany, tehát a befektetési aranyrudak és aranyérmék „rendszerkockázati prémiumja”.
Azaz a nyugodt piaci körülmények között együtt mozgó fizikai arany és a tőzsdei arany árfolyam elszakad egymástól, és a kézbe vehető aranyrudak és aranyérmék a pánik kiszélesedésével egyenesen arányoson drágulnak.
Ezért az aranybefektetés időzítése akkor szerencsés, ha nem vészhelyzetben, hanem azt megelőzve, akár rendszeres, akár eseti befektetési arany vásárlás keretében valósul meg.