Hírlevél feliratkozás
Goldtresor grammárak *
Arany/HUF középárfolyam g
Arany/USD árfolyam oz
Arany/Euró árfolyam oz
Ezüst/Euró árfolyam oz
Arany cikkek
- Befektetési arany
- Arany
- Arany Befektetés
- Aranytömb, aranyrúd, platinatömb öntése Svájcban
- Aranyrúd, befektetési aranyrúd, aranytömb
- Aranytömb
- Aranyérme, befektetési aranyérme
- A befektetési aranyérme prémium értéke
- Londoni aranypiac 1660-2004
- A Loco London aranyszámla története
- A Nemesfém Elszámolóház és arany letéti szolgáltatás Londonban
- Arany befektetési alapok és a fizikai aranypiac. Az SPDR Gold ETF
WGC: 3 éve nem látott szintet ért el az aranykereslet 2016-ban |
2017. február 07. kedd, 13:20 |
Két százalékkal több aranyra volt kereslet 2016-ban, a 4308,7 tonnát kitevő eladások 3 éves csúcsot jelentenek – derül ki a World Gold Council (WGC) tavalyi évről készült összesítéséből. A tőzsdén jegyzett befektetési alapok (ETF-k) 531,9 tonnás növekedése a második legnagyobb a létezésük óta, ez ellensúlyozta az ékszereladások és a központi banki, valamint az aranyrúd és -érmevásárlások csökkenését. Bár az aranybányászat stagnált, a növekvő újrahasznosítások és fedezeti ügyletek hatására a sárga nemesfém kínálata 5 százalékkal nőtt az elmúlt évben. Noha India mind az ékszervásárlások, mind a befektetési arany vásárlás terén gyengélkedett tavaly, mégis három éve nem látott mértékű aranykereslet jellemezte a 2016-os évet. A tavalyi 4308,7 tonnás szint 92,9 tonnával haladta meg a 2015-öst – állapította meg a WGC legfrissebb éves jelentésében. A növekmény kizárólag a fizikai aranyba fektető, tőzsdén jegyzett befektetési alapoknak (ETF-K) és hasonló instrumentumoknak köszönhető, amelyek a tavalyi 531,9 tonnánál több sárga nemesfémet csak egyszer, 2009-ben vettek. Ez bőven ellensúlyozta, hogy az összes többi kategória (az ékszergyártás, a technológiai szektor, az aranyrudak és -érmék, valamint a központi bankok) az előző évinél kevesebb aranyat szívott fel. Utóbbiak keresletének csökkenésében szerepet játszott, hogy az arany 2016 elejétől szeptember végéig 25 százalékkal drágult. Donald Trump választási győzelme és az amerikai jegybank kamatemelése miatt aztán a sárga nemesfém gyengült a negyedik negyedévben. Az ékszerkeresletet azonban az év nagyobbik részét jellemző drágulás, valamint az indiai központi szigorítások és költségvetési megszorítások, továbbá a kínai gazdaság lassulása 7 éves mélypontra taszította. De a jegybankok is utoljára 2010-ben növelték csak annyival aranytartalékaikat, mint 2016-ban: a 383,6 tonnát kitevő vételeik 33 százalékkal voltak alacsonyabbak a 2015-ösnél. Igaz, még így sem tört meg az a trend, miszerint immár hetedik éve vesznek több aranyat a jegybankok, mint amennyit eladnak. Az aranykereslet változása 2016-ban 2015-höz képest (tonnában)
Zuhanó ékszerkeresletA világszerte gyártott aranyékszerek legnagyobb
felvevőpiacainak számító két ország közül India kereslete tavaly 22 százalékkal
maradt el az egy évvel korábbitól, míg Kínáé 17 százalékkal, tovább távolodva
ezzel a 2013-as csúcs szinttől. Annak ellenére, hogy a karácsonyi ünnepek miatt
hagyományosan erősnek számító negyedik negyedév tíz éve nem látott erős
forgalmat hozott (26 százalékkal magasabbat az előző év azonos időszakánál. A világ és azon belül India és Kína ékszerkereslete is esett 2015 2016 Változás (%) (tonnában)
7 éves mélyponton a globális arany ékszerkereslet
Jelentősen nőtt a befektetési arany iránti étvágyAz ETF-k tavaly első három negyedévi heves tőkebeáramlása is megtorpant Trump megválasztása és a Fed-kamatemelés hatására, de az éves szintű közel 532 tonna még így is jelentős.
Aranybefektetés 2016, India, Kína, ETF-ek állományváltozása 2015-höz képest 2015 2016 Változás (%) (tonnában)
Még a negyedik negyedévi negatív korrekció sem rontotta el az ETF-k éves mérlegét
Csak enyhén csökkent az aranyrudak és -érmék kereslete A magánbefektetők ugyanakkor éppen az arany negyedik negyedévi olcsóbbodására pozitívan reagáltak, októberi és novemberi rúd- és érmevételeik 2013 második negyedéve nem látott mértéket, 1092 tonnát értek el, elsősorban Kínának köszönhetően, mely utolsó háromhavi vásárlásai 86 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi időszakáét. Az ennek eredményeként összejött 284,6 tonnás éves mennyiséget a világ legnépesebb országa 2013 óta nem ért el, ami a 275 tonnás ötéves átlagot is meghaladja. Az összes eladás csak 2 százalékkal lett kevesebb a 2015-ösnél. Eközben az indiai aranypiac éves szinten jócskán visszaesett az állami intézkedések és a sokkoló demonetizációs program hatására. Így 196 tonnás keresletével Európa lett az aranyrudak és -érmék második legnagyobb felvevőpiaca. Míg az Egyesült Államok 93,2 tonnás eladásai 2010 óta nem tapasztalt magasságba jutottak, addig a Közel-Kelet alig 18,1 tonnás mutatója soha nem látott alacsony mérték.
A tavalyi kínai aranyrúd és -érmeeladások 2013 óta nem látott szintet értek el
Lassultak a központi bank aranyvételei Immár a hetedik egymást követő év volt 2016, amelyben a jegybankok több aranyat vásároltak, mint amennyit eladtak, noha a 383,6 tonnás nettó mennyiség 2010 óta nem volt ilyen alacsony szintű. A jegybankok számára is a negyedik negyedév volt erős, amikor több mint 114 tonnával gyarapították aranykészleteiket, annak ellenére, hogy a sárga nemesfémmel histrorikusan ellentétesen mozgó USA-dollár erősödött. A jegybanki aranyvásárlásokat Oroszország, Kína és Kazahsztán dominálta.
Kevesebbel növelték aranytartalékaikat a jegybankok 2016-ban, mint az előző években (tonna)
A tech-szektor aranykereslete csak enyhén csökkent Az elektronikai cikkeket gyártó vállalatok 3 százalékkal kevesebb, 322,5 tonna aranyra voltak vevők tavaly, mint egy évvel korábban, miután az első félévi visszafogottabb aktivitásukat csaknem kiegyensúlyozta keresletük második félévi emelkedése. Összességében a legnagyobb, 5 százalékos éves szintű mínuszt a fogászati szektor hozta össze. 2015 2016 Változás (%) (tonnában) Nőtt az aranykínálatAlapvetően az arany újrahasznosításának emelkedése – kisebb részben pedig a kitermelők csaknem megduplázódó fedezeti ügyletei – miatt a 2016. évi aranykínálat 5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. 2015 2016 Változás (%) (tonnában) A kínálat legnagyobb tényezője, a bányászat gyakorlatilag
stagnált, de egyre több jel mutat a kitermelés iránti érdeklődés növekedésére,
ami a következő évek kitermelés emelkedésének ágyazhat meg. A magasabb aranyárak fokozták az újrahasznosítási kedvet
Forrás: World Gold Council, Conclude Zrt. |