250 dolláros mínuszban is járt az arany unciánkénti árfolyama az amerikai választások előtt elért 2800 dolláros csúcsához képest, majd visszapattant. Igaz, ebből nem sokat éreztek meg a magyar aranybefektetők. Mi történt és mi várható?
Üdvrivalgás a piacokon, gyengélkedő nemesfémek A Trump-győzelem hírére hurráoptimizmus lett úrrá a deviza- és értékpapírpiacokon:
- az 500 legnagyobb amerikai vállalatot felölelő S&P500 részvényindex mindenkori csúcsra emelkedett- a hosszú távú amerikai kötvények árfolyama is rallizni kezdett, a várható kamatcsökkentéseket előre árazva
- a dollár iránt is megnőtt az igény, a dollár-index (DXY) négy hónapos csúcsra ment fel
- sőt, még a budapesti tőzsdeindex (BUX) is rekordot döntött
Ezzel szemben a Trump megválasztása óta eltelt bő két hétben az arany dollárban mért ára 5%-kal, míg az ezüsté 7%-kal került lejjebb. Ebből a már-már korrekciónak is nevezhető árfolyam-csökkenésből magyar befektetőként mindössze 2-3%-os mérséklődést láthattunk, a forint gyengülése ugyanis ellensúlyozta a dollárban mért nemesfémek árfolyamcsökkenését.
Új belépőszintet nyithatott meg az aranyárfolyam mérséklődése
A sárga nemesfém 2024. januárja óta bemutatott, szinte töretlen árfolyam-raliját árgus szemekkel figyelhették a showműsort partvonalról végig izguló amerikai és európai befektetők. A nyugati befektetők ugyanis a Fed "higher for longer" kamatpolitikáját alapul véve profitot realizáltak 2023-2024 téli, kora tavaszi hónapjaiban, kihasználva az ismét 2000 dollár/uncia fölé menetelő árakat.
A profitot realizáló befektetők egy része arra spekulált, hogy a tankönyvi példa alapján a 2020-2022 között tapasztaltakhoz hasonlóan ismét visszafordul 2100 dollárról az arany a magasan ragadó amerikai irányadó kamatszint révén. Azonban két tényező is van, amelyekre a globális aranypiac működését kevésbé ismerők nem feltétlenül figyelhettek fel:
az egyik egy fura nevű technikai alakzat, a másik pedig a fizikai arany áramlásának átbillenése Nyugatról Kelet javára.
1. Fülescsésze: ez a fontos technikai elemzési indikátor 2020-2024 között rajzolódott ki az arany árfolyam-grafikonján:
Fülescsésze formáció és arany árfolyam kitörése
A 2024. januári "kitöréssel" kezdetét vehette egy újabb arany bikapiaci trend, ami akár hosszú évekig is eltarthat, több hullámban történő, az arany szokásos árkilengéseihez képest masszív emelkedési időszakokkal és rövidebb-hosszabb pihenőkkel tarkítva.
A Conclude Zrt. először 2023. tavaszán küldött hírlevelet az aranypiacon kialakult fülecscsésze formátumról és annak jelentőségéről, bővebben pedig a Conclude által szervezett I. Budapesti Nemesfém Konferencián esett róla szó.
A 2023. novemberi konferencián 1.945 dollár/uncia árfolyamszintnél kb. 40%-os arany árfolyam-emelkedést prognosztizáltunk. Hírlevelünkre a honlap bal felső sarkában regisztrálhat!
2. A fizikai arany áramlása Nyugatról Keletre: a keleti, azaz főleg indiai, kínai és török magánbefektetői és jegybanki vásárlások semlegesítették a magas amerikai kamatkörnyezet negatív hatásait.
Közép-Európa is fontos desztinációvá vált az utóbbi bő két és fél évben, ugyanis Lengyelország és Csehország jegybankja is dinamikus aranyvásárlási programot folytat, de a Magyar Nemzeti Bank is új csúcsra emelte a nemzeti aranytartalékot.
Ezt az átbillenést jól szemlélti az alábbi ábra a svájci arany export célországairól, amiből kitűnik, hogy India, Kína és Törökország dominálták az utóbbi évben a sárga nemesfém keresleti oldalát:
A svájci arany export célországai, tonnában:
Az alpesi országban a globális aranykitermelés mintegy 80%-át finomítják át színarany befektetési aranyrúd és -ékszeralapanyaggá. Svájc ezáltal a világ egyik legjelentősebb nemesfém feldolgozó és -kereskedő központja London, Dubai, New York és Sanghaj mellett. A nyugati befektetőkre jellemző, hogy akkor kezdenek el jelentősebb aranytartalékot felhalmozni, amikor a keletiek épp visszafogják a gyeplőt: az amerikai elnökválasztások előtt jelentős tőke áramlott az arany ETF-ekbe (tőzsdén kereskedett aranyfedezetű befektetési alapokba). Ez a hatás felülmúlta a kínai befektetések visszaesését 2024. III. negyedévében, és egészen 2.800 dollár/uncia csúcs árfolyamig srófolták a sárga nemesfém árát.
Ezekről a folyamatokról a Conclude Zrt. cégvezetője a Spirit FM Több-kevesebb című műsorában beszélt.
A Donald Trump fölényes győzelmével záruló amerikai elnökválasztás (és az egyelőre csillapodni látszó társadalmi feszültségek) csökkentették a nyugati befektetők bizonytalanság érzetét, ami együtt járt az arany vételi pozíciók zárásával, az arany árfolyam jelentős korrekciójához vezetve.
Arany ETF-ek állományváltozása és arany árfolyam 2020.január - 2024. november
Mi várható az arany árfolyamában?Túl vagyunk egy korrekción, amire számos befektető várt, és beigazolódott, hogy komoly támasz húzódik 2.550 dollár/uncia környékén, ahol már a jegybanki és magánbefektetők újra megjelennek a vételi oldalon.
A lélegzetvételnyi pihenőt követően várhatóan tovább menetel a sárga nemesfém árfolyama a 3.000-3.200 dollár/uncia közötti árfolyamszinthez, amit akár egy éven belül is elérhetünk a Goldman Sachs legújabb elemzése szerint.
Ezen forgatókönyv megvalósulása a jelenlegi 2.620-2.630 dollár/uncia körüli árfolyamról további 15-20%-os éves dollár hozamnak felelne meg.
Nem kizárt azonban, hogy a 2.700-2.800 dollár/uncia árfolyam szintekről még lesz egy visszatesztelés a 2.500 dollár/uncia árfolyam irányába, amit ha sikerülne áttörni, 2.350-2.400 dollár/unciánál állhat meg egy esetleges korrekció.
A Conclude Zrt. a 2020-as évtized végére, 2030-as évek elejére 4.800-6.900 dollár/uncia körüli arany árfolyamot valószínűsít, azaz a hosszú távú aranybefektetés hívei nyugodt szívvel kezdhetik el vagy folytathatják a rendszeres aranyvásárlást a jelenlegi árfolyamon is.
|