Címlap Aranypiaci elemzések Make America Gold Again: Elon Musk az USA aranytartalékának nyomában

Hírlevél feliratkozás

Conclude Árjegyzés (élő)









Betöltés...















 
Arany vétel és eladás itt:




Goldtresor grammárak *

Betöltés...

Arany/HUF középárfolyam g

Arany/USD árfolyam oz

Arany/Euró árfolyam oz

Ezüst/USD árfolyam oz

Ezüst/Euró árfolyam oz

RSS

Conclude
Make America Gold Again: Elon Musk az USA aranytartalékának nyomában
2025. február 21. péntek, 09:45

Teljeskörű, személyes auditot tervez Fort Knox-ban Trump és Musk. Az egész aranypiac azt találgatja, mit - vagy még inkább, mit NEM - fognak találni.

Verőfényes napsütésben mosolygó politikusok, mikrofonjaikkal lázasan hadonászó riporterek és kameráik mögött lezseren cigarettázgató operatőrök.

Aztán egyszercsak megmozdulnak a hatalmas vaskapu szárnyai, és a lelkes tömeg a US Mint igazgatónőjének vezetésével besereglik a 15 széfterem egyikének előterébe.

Hatalmas, ősi izgalom lesz úrrá a jelenlévőkön, ahogy az állig felfegyverzett őrök negyvenszer forgatják el a termet a nyilvánosság elől hosszú évtizedek óta elzáró több tonnás acél ajtó zárszerkezetét – hogy végül mindenki legnagyobb megkönnyebbülésére egy padlótól plafonig csillogó aranytömbökkel telepakolt szoba táruljon fel mögötte.

Az elbűvölően elegáns dollárzöld ruhát és aranyérmékkel tarkított nyakéket viselő US Mint igazgató, Mary Brooks széles mosollyal arcán magabiztosan nyilatkozik, miközben a körülötte pezsgő siserehad szószerint széttépi az egymásra pakolt aranytéglákat.


Így zajlott az amerikai aranytartalék első és azóta is utolsó nyilvános “auditja” 1974-ben a préri közepén elterülő legendás Fort Knox-ban; miután felrebbent a pletyka, hogy valójában üresen konganak a széftermek.

De még ez az illusztris esemény sem akadályozta meg, hogy az azóta eltelt félévszázad során rengeteg konteó terjedjen el az USA aranytartalékának hollétével, meglétével és valódi aranytartalmával kapcsolatban. Az egyik legfelkapottabb összeesküvés elmélet szerint a hivatalos nyilvántartás szerint mintegy 700.000 darab aranyrudat őrző erőd széfcelláit valójában a Kennedy elnök elleni 1964-es dallasi merényletet követően módszeresen kiürítették és Londonba szállították, a valódi aranytéglákat pedig wolfrámmal töltött, aranyozott tömbökre cserélték – amelyeket hiába méricskéltek oly lelkesen a honatyák egy évtizeddel később, és azóta sohasem.

Musk Audits Gold Again

Az aranypiac legforróbb pletykája, hogy Elon Musk fehérházi gyakornok; SpaceX- és Tesla-vezér–mellesleg a világ jelenleg leggazdagabb embere–Trumppal karöltve a saját szemével akar meggyőződni a Fort Knoxban tárolt arany meglétéről és minőségéről, amit Trump épp a minap erősített meg az Air Force One fedélzetén adott nyilatkozatában.


A kormányzati hatékonyságért felelős D.O.G.E. vezető követelése jogos: a rendelkezésre álló adatok szerint ugyanis még soha nem auditálták az aranykészletet teljesen, csupán a nyilvántartásokat ellenőrizték rendszeresen
–jobban belegondolva tehát joggal várják el az amerikai adófizetők milliói, hogy minden kétséget kizáróan megbizonyosadjanak a nemzet aranyának valódiságáról.

Bizonyára csupán véletlen egybeesés lehet, hogy a teljeskörű auditról szóló pletykák felrebbenésével egy időben valódi aranyszivattyúvá vált Amerika.

A finom szólva is időszerűvé vált audit pótlása azért lehet fontos, mert több megbízható forrásból származó híradás szerint hamarosan a legklasszikusabb pénznyomtatási eszközhöz nyúlhatnak Donald Trumpék: az aranytartalék jelenleg 42,222 dollár/uncia nyilvántartási árfolyamát szeretnék fair értékre, azaz aktuális arany árfolyamra–jelenleg 2.930 dollár/uncia–emelni.





Az USA költségvetésének eszközoldalán mindössze 11 milliárd dollár értéken van nyilvántartva az aranytartalék

Táblázat a US Treasury által nyilvántartott aranytartalék értékéről
1. ábra: A US Treasury unciánként 42,2222 dolláros áron tartja nyilván a 8.133 tonnányi aranykészletet, ami mindössze 11 milliárd dollára rúg, míg a jelenlegi fair érték 766 milliárd dollár. Forrás: US Treasury Financial Report, Bank of America Global Research, Zerohedge, Conclude Zrt. (kattintással nagyítható)

Ezzel a könyvelési trükkel mintegy 749 milliárd dollárra tehetne szert az amerikai költségvetés a legnevesebb aranypiaci elemzők szerint. Bár az USA-val szemben jelenleg fennálló több mint 73 ezer milliárd dollárnyi fedezetlen követeléssel összevetve ez a párszázmilliárdocska még könnycseppnek is kevés az adósságóceánban, az aranytartalék felértékelésének Wall Street-i hívei szerint ez a lépés megteremthetné a pénzügyi keretet a Trump által belengetett Amerikai Nemzeti Befektetési Alap (US Sovereign Fund) feltőkésítésére, vagy akár az Egyesült Államok idén mintegy1100 milliárd dollárnyi kamatfizetési kötelezettségét finanszírozhatná (részben).

Láthatjuk, hiába a 2008 óta szinte szakadatlanul tartó mennyiségi lazítás, a kinyomtatott pénznek még mindig van hova mennie.


A nagypapa aranygaluska receptje – revolúció

Az aranytartalék felértékelése abszolút nem példa nélküli az USA történelmében.

Emlékezetes, hogy Franklin D. Roosevelt amerikai elnök 1933 áprilisában a 6102-es számú Elnöki Rendelettel megtiltotta a fizikai arany felhalmozását 10.000 akkori dollár (kb. 500 uncia/15,5 kg arany, mai áron valamivel több mint másfél millió dollár) és/vagy 10 év letöltendő börtönbüntetés kilátásba helyezése mellett. Aki ennek hatására leadta az aranyát a kincstárnak, az akkori 20,67 dollár/uncia nyilvántartási árfolyamon kapott elismervényt a kormánytól.

Az arany felhalmozását betiltó 6102-es számú Elnöki Rendelet postákon kifüggesztett hirdetménye

Másolat az arany felhalmozását betiltó 6102-es számú Elnöki Rendelet hirdetményéről, amelyeket a postákon függesztettek ki annak idején

Ezt követően az 1934-es Gold Reserve Act keretein belül 35 dollárra emelték az arany nyilvántartási árfolyamát, ami az akkor még arannyal fedezett dollár pénzkínálatának 69%-os bővítését jelentette, megteremtve a New Deal anyagi kereteit, és vitathatlanul elindítva az USA-t a szuperhatalommá válás útján.

Talán ennyit arról, hogy az arany értelmetlen befektetés-e.

Hogyan hatna az esetleges átértékelés arany árfolyamára?

Először is, ha Trump és Musk valóban teljes–az aranytömbök valódiságának ellenőrzését is magában foglaló–auditot tervez, az el fog tartani egy darabig.

Idestova 15 éves készletauditálási tapasztalataim alapján egy 400 unciás (12,5 kilós) Good Delivery aranyrúd leemelése a raklapról, sorszámának ellenőrzése, majd mérlegelése, mágnesezése, ultrahangos töltetlenség vizsgálata, röntgenes finomságmérése és a rúd konduktivitásának és sűrűségének kiszámítása megközelítőleg 6,9420 percig tart. Rudanként, átlagosan, egy háromfős profi csapattal dolgozva.

Csak Fort Knoxban kb. 700.000 darab aranyrudat tárolnak–ha minden igaz–, amelyeknek mind más-és-más a súlya és finomsága; a többi tárolóhelyről nem is szólva.

Hol van az USA aranytartaléka - segítség Trumpnak és Elon Musknak
 
Ábra az amerikai aranytartalék hozzávetőleges megoszlásáról tárolási helyszínek szerint: Fort Knox 4.500 tonna, West Point: 1.700 tonna, Denver: 1.400 tonna, New York-i Fed: 400 tonna  
 

Ebből sejthetjük, hogy talán nem kell azonnali hatás bekövetkezésétől tartanunk, ha a felértékelést valóban megelőzi egy teljeskörű audit.

A legnagyobb sokk kétségkívül akkor érné az amúgyis logisztikai fojtópontokkal küzdő aranypiacot, hogyha Musk úgy dönt, hogy nincs jobb a tűzpróbánál: tessék átolvasztani és újraönteni mind a 8.133 tonnányi amerikai aranyat–ami a világ jelenlegi aranyfinomítói kapacítását bő két évre lekötné.

Mindenesetre a Polymarketen már akár nagy tételben is lehet fogadni, hogy talál-e sárkányságot a Fort Knoxban Trump első számú cimborája.

Felhasznált források: