Címlap Aranypiaci elemzések Ritkaföldfém deal: mézesmadzag lenne az orosz-ukrán béke záloga?

Hírlevél feliratkozás

Conclude Árjegyzés (élő)









Betöltés...















 
Arany vétel és eladás itt:




Goldtresor grammárak *

Betöltés...

Arany/HUF középárfolyam g

Arany/USD árfolyam oz

Arany/Euró árfolyam oz

Ezüst/USD árfolyam oz

Ezüst/Euró árfolyam oz

RSS

Conclude
Ritkaföldfém deal: mézesmadzag lenne az orosz-ukrán béke záloga?
2025. március 05. szerda, 09:47


A Trump által billió dolláros üzletnek titulált megállapodás hívószava lett az ukrajnai ritkaföldfém tartalékok kiaknázása. Kérdéses, hogy egyáltalán létezik-e Ukrajnában ilyen "kincsesbánya", és ha igen, az gazdaságosan kitermelhető-e, mert a számok mögé nézve ez nem egyértelmű.

 

Trump és Zelenszkij csörtézik a Fehér Házban  


Mik azok a ritkaföldfémek, és miért lett belőlük geopolitikai hívószó?

A tervezett megállapodás szövegében ugyan említésre sem méltatják, ennek ellenére a nemzetközi és hazai gazdasági sajtó szalagcímeiben egyaránt főszerepet kapó ritkaföldfémek sok mindennek nevezhetők, csak ritkának nem. A ritkaföldfémek csoportjába a lantanidákba sorolt 15 elem és a szkandium valamint az ittrium tartozik. A legtöbb ásványianyag előfordulása a földkéregben relatíve magas; pláne az arannyal (0,004 mg/kg), vagy épp az ezüsttel (0,075 mg/kg) összevetve – az emberiségnek az Olümposzról tüzet lopó Prométheuszról elnevezett, radioaktív prométiumot leszámítva.

 

 

Az arany, az ezüst és az egyes ritkaföldfémek előfordulása

Táblázat az arany, ezüst és a ritkaföldfémek egymáshoz viszonyított gyakoriságáról 

 

A gazdaságos kitermelést lehetővé tévő koncentrált ritkaföldfém lerakatok azonban ritkának bizonyulnak, ebből ered a „rare earth elements” (REE, magyarul ritkaföldfémek) elnevezés.

 

A Mountain Pass ritkaföldfém-bánya látképe, Kalifornia, Egyesült Államok. 

 Látkép az USA legnagyobb ritkaföldfém bányájáról 

A Google-értékelők a túl kicsi radioaktív zagytóra panaszkodnak. Forrás: MP Materials Corporation, https://www.mpmaterials.com 

 

Az elsőként a 19. század végén Skandináviában felfedezett  ritkaföldfémek kitermelése hatalmas földmennyiség felszínrehozatalát igénylik, ráadásul feldolgozásuk kifejezetten környezet- és esetenként sugárszennyező tevékenység, ezért bányászatukat és feldolgozásukat az USA és az EU területén szigorú környezetvédelmi szabályozások korlátozzák.


Kritikus fémek kritikus felhasználási területei

Hamar megérthetjük, hogy miért épp a ritkaföldfémeket tűzték Trumpék a nyersanyag alap–megállapodásról szóló retorika zászlajára, ha a számok mögé nézünk. A ritkaföldfémek egyik fő alkalmazási területe az EU – és a Biden-adminisztráció – által szorgalmazott zöld átálláshoz kapcsolódik, ugyanis elengedhetetlenek a szélerőművek és elektromos autók gyártása során.

 


A neodímium-mágnes felhasználási területei az autóiparban.

 Ábra az autókban használt neodimium mágnesekről

Forrás: MP Materials Corporation, https://www.mpmaterials.com/ 

 

Ezen túlmenően rengeteg high-tech területen számítanak kritikus anyagnak, például a lézerek, szupravezetők, nukleáris erőművek és –akkumulátorok valamint a kommunikációs eszközök alkatrészeiben, a cirkálórakéták és okosbombák célzóberendezéseiben, sugárhajtású hajtóművekben és az AI-chipek előállításában is.

Ritkaföldfémek egy okostelefonban

Ábra az okostelefonokban felhasznált ritkaföldfémekről 

Forrás: MP Materials Corporation, https://www.mpmaterials.com/ 

De ami Trump szempontjából igazán fontossá teszi őket, az a tény, hogy az Amerikai Földtani Intézet (US Geological Service, USGS) 2025-ös jelentése alapján az USA-ban a lantanidák esetében 80%-os, míg a szkandium és az ittrium esetében 100%-os az USA nettó importfüggősége.


 
Az USA nettó importfüggősége a kritikusnak minősített ásványi anyagok esetében, sárgával kiemelve a ritkaföldfémek




Forrás: USGS Mineral Commodity Summaries 2025 v1.2, 2025 március
 
Ráadásul a USGS adatai alapján az Egyesült Államokba importált lantanidák 70%-a, míg az ittrium 95%-ot meghaladó része a barátinak éppen nem nevezhető Kínából származik, ahol a kitermelhető készlet mellett a feldolgozási kapacitás és szakértelem is jelentős. Kína így az egész világot dominálja a ritkaföldfémek bányászatában és feldolgozásában – olyannyira, hogy még az észak-amerikai ritkaföldfém bányákban felszínrehozott ásványok jelentős részét is Kínába szállítják feldolgozásra, majd reimportálják az USA-ba.
 

Retró mézesmadzag vagy félreértés volt a ritkaföldfém deal?

„Rossz nyelvek” azt beszélik, hogy a mesebeli bombaüzlet értékét még a szovjet időkben készített földfelszíni felmérésekre alapozhatták, és a valóságban a fegyverszünetet/békekötést követően további év(tized)ekbe telhet új ritkaföldfém lelőhelyeket feltérképzeni, ha egyáltalán léteznek jelentős lerakatok Ukrajna területei alatt, nem hogy kitermelni.

 

Jelenleg ismert nyersanyag lerakatok Ukrajnában, amit egyes híradások 10 ezer milliárd dollárra értékelnek.

Térkép Ukrajna legfontosabb nyersanyag lelőhelyeiről, zölddel jelölve a ritkaföldfémeket


Bizonytalan, hogy igazoltan, gazdaságosan kitermelhető készletekről van-e szó. Forrás: Ukrán Földtani Intézet, Institute for the Study of War, Bloomberg.com

 

Ráadásul a jelenleg egyetlen működő, (melléktermékként) ritkaföldfémet termelő ukrán bányakomplexum az oroszok által megszállt Melitopol környékén található a Novopoltavske mezőn. Az csak további pikantéria, hogy a USGS jelentése szerint Ukrajna nem szerepel a jelentős ritkaföldfém tartalékkal rendelkező országok listáján.

 

Bizonyított ritkaföldföldfém tartalékkal rendelkező országok listája - Ukrajna nincs rajta...

Táblázat a ritkaföldfém bányászatáról és a legnagyobb tartalékokkal rendelkező országokról

  

Forrás: USGS Mineral Commodity Summaries 2025 v1.2, 2025. március 

 

Talán erre az apró tényre Trump figyelmét is felhívták még Zelenszkij érkezése előtt, hiszen a közel 50 perces beszélgetés alatt már nem rare earths deal-ként („ritkaföldfém üzlet”), hanem raw earths deal-ként kezdett el hivatkozni a Fehér Házi csörtét követően végül (a dolgok jelen állása szerint átmenetileg) szőnyeg alá söpört amerikai-ukrán megállapodás–tervezetre.

 

Amilyen kritikus, olyan kicsi a ritkaföldfémek piaca 

Már csak azért is furcsa a ritkaföldfémek kapcsán ezer milliárd dolláros megállapodást emlegetni, mert az olaj- a réz- vagy épp az aranypiac számaival összevetve is aprócska, mindössze 15 milliárd dolláros összértékről beszélhetünk, ha a globálisan, egy évben kitermelt összes ritkaföldfém értékét vesszük.
 
Grafikon a 2024-ben felszínre hozott olaj, réz, arany és ritkaföldfémek értékéről, USD-ben
 
 
 
 
Átlagosnál nagyobb kockázattűréssel európai befektetőként nem sok eszköz közül válogathatunk 1-2 nyugatbarát országban bejegyzett bánya céget leszámítva, amelyek kockázata még az extrém volatilis ritkaföldfém árakon felül további menedzsment- és adóskockázatot hordoz magában.
 
Tájékoztató jellegű neodímium árfolyamok, kínai jüanban 2014-2025
 
 Árfolyam grafikon a neodimium árának alakulásáról 2014 és 2025 között
 
 
 
Akinek mégis nagyon viszketne a tenyere, van egy jó hírünk: az ezüst és a ritkaföldfémek ipari felhasználása között viszonylag nagy az átfedés (megújuló energia, elektromos autózás), így közvetve már néhány ezüstrúd vagy ezüstérme vásárlásával is kitettséget “szerezhetünk” erre a piacra, és még megfelelőségi tesztek töltögetésére sem kell időt fecsérelnünk.
 
 

Egy extrém kockázattűrő és hosszú táv fókuszú befektető ajánlatot is tehet a Novopoltavka és Csernyihiv között elterülő Novopoltavske mező koncessziójára az ukrán földtani intézetnek, ha szeretne Trump, Zelenszkij, és a dolgok jelen állása szerint Putyin embereivel közösen részvényesi közgyűlésre járni. 
 
 
Felhasznált források:
 
Az Amerikai Földtani Intézet Ásványi anyag összefoglalója 2025 https://pubs.usgs.gov/periodicals/mcs2025/mcs2025.pdf

MP Materials Corporation https://mpmaterials.com/

Mining.com:  https://www.mining.com/op-ed-unpacking-ukraines-trillion-dollar-rare-earths-myth/