Hírlevél feliratkozás
Goldtresor grammárak *
Arany/HUF középárfolyam g
Arany/USD árfolyam oz
Arany/Euró árfolyam oz
Ezüst/Euró árfolyam oz
Arany cikkek
- Befektetési arany
- Arany
- Arany Befektetés
- Aranytömb, aranyrúd, platinatömb öntése Svájcban
- Aranyrúd, befektetési aranyrúd, aranytömb
- Aranytömb
- Aranyérme, befektetési aranyérme
- A befektetési aranyérme prémium értéke
- Londoni aranypiac 1660-2004
- A Loco London aranyszámla története
- A Nemesfém Elszámolóház és arany letéti szolgáltatás Londonban
- Arany befektetési alapok és a fizikai aranypiac. Az SPDR Gold ETF
Híres gyémántok II: A Hope-gyémánt |
2014. szeptember 29. hétfő, 08:05 |
Conclude Daily Gold A világ leghíresebb gyémántjának tartják a kalandos történetű Hope-gyémántot. A 45,52 (9,104 grammos) karátos igen ritka, mélykék színű drágakő gyakori tulajdonosváltásai miatt egyéb neveken is ismert: „Le Bijou du Roi” (a Király ékszere), a Le bleu de France (Franciaország kékje), valamint – Jean Baptiste Tavernier drágakőszakértő után – Tavernier Blue (Tavernier kék). Jelenleg a washingtoni Smitsonian Natural History Museumban tekinthető meg. Kékségét a kristályszerkezetén belül lévő bór adja, ultraibolya fényben pedig vörösen foszforeszkál. A legritkább gyémántok jelölésére szolgáló Type IIb osztályba tartozik és a legenda szerint meg van átkozva. Hosszú történetében akadnak lyukak, miután számos kézen ment át, amíg Indiából, Franciaországon és Nagy-Britannián keresztül 1958-ban eljutott az USA-ba, a washingtoni Smithsonian Museum-ba, ahol azóta is az állandó kiállításon lehet megcsodálni.
A Hope-gyémántra a feltételezések szerint Indiában, a Golconda Kollur nevű bányában bukkanhattak rá, de pontos lelőhelye nem ismert. Az azonban biztos, hogy Jean Baptiste Tavernier francia drágakő-kereskedő szállította a 112 karátos kék gyémántot Indiából Franciaországba a 17. században, melyet 1668-ban adott el XIV. Lajos francia királynak. Az eredetileg indiai stílusban csiszolt követ szív alakú, 67 karátos ékkővé csiszolták újra. A követ 1749-ben XV. Lajos az aranygyapjas rend szertartási ékszereinek egyikébe rakatta, melyet kizárólag a király viselt. Később azonban XVI. Lajos felesége, Marie Antoinette hordta az akkor French Blue nevet viselő ékszert, ám a királynő lefejezése előtt egy évvel, 1792-ben, a francia forradalmi cselekmények közepette ellopták. Csak húsz évvel később, 1812-ben tett említést John Francillon londoni ékszerész arról, hogy egy londoni gyémántkereskedő, Daniel Eliason birtokában van egy 44 karátos (45,5 mai metrikus karát) kék gyémánt, amit – nagy valószínűséggel–,az eredeti gyémántról vágtak le.
McLean természetes halála után két évvel, 1947-ben Harry
Winston New York-i ékszerész megvásárolta a hölgy teljes kollekcióját. Ebből a
Hope-ot 1958. november 10-én
a Smithsonian
Intézetnek ajándékozta, a Nemzeti Drágakőgyűjtemény
megalapítására. Érdekes, hogy a drágakő 1 millió dollárra biztosított ajánlott
postai küldeményként egy egyszerű, barna csomagban érkezett meg Washingtonba. A 25,6 milliméter hosszú és 21,8 milliméter széles Hope-gyémánt ma a Cartier által 1920-ban tervezett, 45 gyémántból álló láncra felfüggesztett platinafoglalatban van, 16 gyöngy alakú, párnás csiszolású gyémánt övezi. 58 fazetta és két ráadás fazetta van az alapfelületén, és további fazetták a rundiszton.
Forrás: Wikipédia, Smithsonian Museum, Conclude Zrt.
A fent
említett részvények, kötvények, állampapírok a Conclude Bróker
szolgáltatásaként megvásárolhatóak. Amennyiben megbízást szeretne adni, vagy
további információkra van szüksége, kérjük hívja a Conclude csoport központi
számát, vagy mobiltelefonszámaink valamelyikét
|