Hírlevél feliratkozás
Goldtresor grammárak *
Arany/HUF középárfolyam g
Arany/USD árfolyam oz
Arany/Euró árfolyam oz
Ezüst/Euró árfolyam oz
Arany cikkek
- Befektetési arany
- Arany
- Arany Befektetés
- Aranytömb, aranyrúd, platinatömb öntése Svájcban
- Aranyrúd, befektetési aranyrúd, aranytömb
- Aranytömb
- Aranyérme, befektetési aranyérme
- A befektetési aranyérme prémium értéke
- Londoni aranypiac 1660-2004
- A Loco London aranyszámla története
- A Nemesfém Elszámolóház és arany letéti szolgáltatás Londonban
- Arany befektetési alapok és a fizikai aranypiac. Az SPDR Gold ETF
Megfigyelési kapitalizmus |
2019. november 27. szerda, 09:31 |
Az Economania című oldalon jelent meg a következő gondolatébresztő írás arról, hogy a kapitalizmus új korszaka köszöntött be. Az MNB-nél dolgozó szerző írásában azzal foglalkozik, hogy a globális technológiai cégek (pl. Google, Facebook) által felhalmozott adatmennyiség lehetővé teszi, hogy áruba bocsátsák az emberi természetről gyűjtött adatokat, sőt azon túl, mintegy megrendelésre, a szabadnak gondolt akaratunkat megváltoztassák és például egy fogyasztási vagy akár szavazati döntés kapcsán alapvetően befolyásoljanak minket.
A kapitalizmus fejlődése során újabb és újabb dolgokat vontak be az adható-vehető áruk körébe, először az emberi munkát, aztán a termőföldet és egyéb természeti erőforrásokat, most pedig az emberi viselkedést, emberi természetet is.
Minél jobban összemosódik számunkra a valóság és a virtuális valóság, annál mélyebbre hatolnak a megfigyelésben, annál jobban megismernek minket és annál könnyebben válunk irányíthatóvá. Sőt egyáltalán nem elképzelhetetlen a következő szint sem, amikor is áruvá válik az, hogy bizonyos csoportok viselkedését befolyásolják, megváltoztassák megrendelésre, fizetség ellenében.
A bankrendszert kényszerűen át fogja alakítani az a tény, hogy a nagy tech cégek sokkal több adattal rendelkeznek rólunk, mint a bankunk, így célzottan tudnak minket kiszolgálni vagy éppen a többlet nyereség érdekében befolyásolni.
Az írás elérhető innen.
Conclude komment:
Az arany és az ezüst a pénzügyi szabadság egyik eszköze. Közvetlenül kézbe vehető, birtokolható, pénz tulajdonsággal is bíró eszköz, amely nem nyomtatható és nem törölhető el rendeletileg. Ezért a totalitáriánus diktatúrák sohasem szerették az aranyat, mely az átlag állampolgárok számára egyfajta menekülőeszközt jelentett a (pénzügyi) elnyomás ellen.
|