Hírlevél feliratkozás
Goldtresor grammárak *
Arany/HUF középárfolyam g
Arany/USD árfolyam oz
Arany/Euró árfolyam oz
Ezüst/Euró árfolyam oz
Arany cikkek
- Befektetési arany
- Arany
- Arany Befektetés
- Aranytömb, aranyrúd, platinatömb öntése Svájcban
- Aranyrúd, befektetési aranyrúd, aranytömb
- Aranytömb
- Aranyérme, befektetési aranyérme
- A befektetési aranyérme prémium értéke
- Londoni aranypiac 1660-2004
- A Loco London aranyszámla története
- A Nemesfém Elszámolóház és arany letéti szolgáltatás Londonban
- Arany befektetési alapok és a fizikai aranypiac. Az SPDR Gold ETF
A gyémánt biznisz nagyágyúi: Alrosa és a De Beers |
2012. december 06. csütörtök, 12:31 |
Conclude
Daily Gold Az arany mellett a gyémánt is elindult a menedékeszközzé válás útján. Egy meteor ütötte szibériai kráter alatt talált gyémántmező ugyan beárnyékolhatja a képet, azonban az orosz állami tulajdonú Alrosa és a nagy múltú De Beers érdekei közösek az ékszergyémánt árának magasan tartásában.
Ráadásul a világ gyémántkészletei kifogyhatatlannak tűnnek. Szibériában például ősszel egy meteor becsapódása révén 35 millió évvel ezelőtt keletkezett, 62 mérföld szélességű óriás kráter alatt karát ezermilliárdokat rejtő gyémántmezőre bukkantak. Szakértők hangsúlyozzák, hogy az ott talált, a normálisnál kétszer keményebb gyémántok ipari hasznosításra, s nem ékszergyártásra alkalmasak. Ugyanakkor a gyémántpiacon nem lenne szokatlan, hogyha erről az információról később kiderülne, hogy nem teljesen valós. Mindamellett az ékszer gyémánt piac történetére eddig is végig jellemző volt, hogy a kínálatot mesterségesen korlátozták. Bár e gyémántmező létezése állítólag már a szovjet idők óta ismert, de csak most került nyilvánosságra. Csak érzékeltetésül: Jakutföld eddig feltárt gyémántkészleteit egymilliárd karátra becsülik, azaz ennél az új mező legalább ezerszer több gyémántot tartalmazhat.
A gyémánt
biznisz sajátosságát mutatja, hogy ugyanakkor a két cég nemcsak verseny-, hanem
üzlettársa is egymásnak. A De Beers ugyanis az Alrosától is vásárolt gyémántot
is értékesíti a Diamond Trading Company-n keresztül, így az oroszoknak is
szerepük van abban, hogy a dél-afrikaiak legalább az eladásban megtartották
globális vezető pozíciójukat. A dél-afrikai AngloAmerican plc. 45 és a szintén dél-afrikai Oppenheimer család Central Holdings Group-ja 40, valamint a botswanai kormány 15 százalékos tulajdonában lévő, a gyémántot nemcsak felkutató és kibányászó, hanem azzal kereskedő De Beers 1888-ban jött létre Dél-Afrikában. Cecil Rhodes, a gyarmati korszak politikusa és bányamágnása alapította, a gyémánteladásból származó pénzből járult hozzá Anglia birodalmi terjeszkedéséhez. Országot alapított, amelyet róla kereszteltek Rhodesiára, ebből alakult ki később a mai Zambia, Zimbabwe és Malawi. A De Beers jelenleg 25 országban van jelen, de bányászattal csak négy államban – Botswanában, Namíbiában, Dél-Afrikában és Kanadában – foglalkozik, míg további kettőben – Angolában és Indiában – még csak keres, de nem talált. Míg a kanadai gyémántbányász De Beers Canadát kizárólagosan birtokolja, addig Botswanában a Debswana, Namíbiában pedig a Namdeb nevű céget a helyi kormányokkal fele-fele arányban. Dél-Afrikában pedig az első gyémántbányász-társaságként, 1888-ban alapított De Beers Consolidated Mines-ban hét évvel ezelőtt átengedett 26 százalékot a feketék gazdasági felemelkedésének elősegítése céljával létrejött Ponahalo Investments-nek.
A nyersanyagforrások csökkenésével/kimerülésével Afrika szerepe egyre jobban felértékelődik. A De Beers-ben fő tulajdonos – Sir Ernest Oppenheimer által 1917-ben alapított, 1999 májusában a luxemburgi székhelyű Minorcóval összeolvadt – AngloAmerican a kontinens legsikeresebb vállalkozásai közé tartozik, egyik részvényese pedig az a Blackrock, amely többek közt a FED-nek ad tanácsokat arany és más commodity ügyekben. Botswana De Beers-részesedését pedig az indokolja, hogy a legtöbb gyémántot ez az afrikai ország rejti. A De Beers tavalyi 31,3 millió karátnyi kitermelésének közel háromnegyede innen származott, 50 millió karát feletti gyémántkészletének pedig a 46 százaléka. Botswana a világ legnagyobb gyémánttermelőjeként ki van téve a globális keresleti trendeknek, GDP-je közel fele ebből ered. E kitettség miatt az olyan kulcspiacok, mint Kína keresletének csökkenése rendkívül érzékenyen érinti az afrikai államot. Nagyrészt a romló világpiaci körülmények – kisebb részt a botswanai zászlóshajónak számító Jwaneng bányában történt baleset okozta négyhetes leállás – miatt vágta le a Debswana az idei évre szóló gyémánttermelési előrejelzését közel 17 százalékkal, 19,9 millióra. Az alacsonyabb ez évi gyémántbányászattal magyarázható, hogy a gazdaság növekedése – a botswanai kormány várakozásai szerint – a tavalyi 8 százalékról az idén 3,5 százalékra mérséklődik.
Botswana
júliusban azért nem élt azzal a lehetőséggel, hogy 15-ről 25 százalékra növelje
részesedését a De Beers-ben – miután az AngloAmerican hajlandó lett volna
átengedni az Oppenheimerek pakettjére vonatkozó elővételi jogát –, mivel annak
1,3 milliárd dolláros vételára túl nagy, a GDP-je egytizedére rúgó teher lett
volna az országnak. A
De Beers szeptemberben tízéves megállapodást írt alá a botswanai kormánnyal
arról, hogy a nyersgyémánt-kiválasztó részlegét közel 80 év után Londonból
Gaborone-ba teszi át. E lépéssel Botswana vezető nemzetközi központtá válik,
közel 6 milliárd dollár értékű gyémánt áramolhat az országba, ahol az 1970-es
évek elején kezdődött meg a gyémántbányászat. Azóta a Debswana kizárólag a De
Beersnek adhatja el a gyémántot, mely azt szállítja aztán Londonba, hogy
értékesítse. A szeptemberi megállapodás alapján Botswana először értékesíthet
közvetlenül a területén kitermelt drágakőből, annak tíz százaléka erejéig, míg
ezzel párhuzamosan a De Beers 550 millió dollárról 800 millióra növeli a
termelő vállalatok által elérhető gyémánt értékét. Az Anglo American részvényei február óta közel 40 százalékkal értékelődtek le, amibe azonban a gyémántpiac nehézségein túl a cég dél-afrikai platinabányáiban kitört felkelés és az azt követő sortüzek is közrejátszottak.
Forrás: Yahoo!
|