Címlap Aranypiaci elemzések Duplázódtak a jegybanki aranyvásárlások októberben: erős trend és rejtőzködő kulcsszereplők

Hírlevél feliratkozás




Conclude Árjegyzés (élő)









Betöltés...















 
Arany vétel és eladás itt:




Goldtresor grammárak *

Betöltés...

Arany/HUF középárfolyam g

Arany/USD árfolyam oz

Arany/Euró árfolyam oz

Ezüst/USD árfolyam oz

Ezüst/Euró árfolyam oz

RSS

Conclude
Duplázódtak a jegybanki aranyvásárlások októberben: erős trend és rejtőzködő kulcsszereplők
2024. december 05. csütörtök, 12:26
Conclude Daily Gold

A jegybankok 60 tonna aranyat vásároltak októberben, ami az elmúlt 12 hónap havi átlagának duplájára rúgott. Idén India, Törökország és Lengyelország jegybankja vezeti a toplistát hivatalos vásárlóként. Kína továbbra is álcázza a jegybanki aranyvásárlásait, de viszonylag egyszerű felfejteni a valós beszerzéseiket.

60 tonnás nettó vásárlás: India vezeti a mezőnyt

Októberben a jegybankok összesen 60 tonna aranyat vásároltak, ami az elmúlt 12 hónap havi átlagának duplájára rúgott. Az indiai jegybank (RBI) kiemelkedő aktivitást mutatott 27 tonnás vételével, amelyet Törökország (17 tonna) és Lengyelország (8 tonna) követett.

Az RBI az év eddigi legnagyobb vásárlója, 77 tonnás összmennyiséggel, ami ötszöröse a 2023-as aranybeszerzéseinek.

Jegybanki nettó aranyvételek és eladások országonként 2024-ben:
 
Diagram az országonkénti jegybanki aranyvásárlásokról és -eladásokról 2024-ben. Az oszlopok a nettó vásárlásokat (világoskék) és eladásokat (lila) mutatják tonnákban. India, Törökország és Lengyelország emelkedik ki legnagyobb vásárlóként, miközben néhány ország, mint például a Fülöp-szigetek, nettó eladóként jelenik meg. A grafikon az arany globális keresletének változásait ábrázolja az év során.

Törökország és Lengyelország dominál a feltörekvő piacokon


Törökország: Októberben 17 tonna aranyat vásárolt a török központi bank. Ez immár a 17. egymást követő hónap, amikor nettó vásárlást jelentettek. Az év eleje óta összesen 72 tonnával gyarapították tartalékaikat, ami a török jegybanki tartalék 34%-át teszi ki.

Lengyelország: 8 tonnás vásárlással tovább növelte aranytartalékát, amely idén már 69 tonnát ért el. A jegybank stratégiája a teljes tartalék 20%-os aranyfedezetének elérésére irányul.

Kína továbbra sem jelenti be aranyvásárlásai jelentős részét az IMF felé.

Azonban az Egyesült Királyságból származó 400 unciás (12,5 kg-s) Good Delivery aranyrudak export statisztikáiból kiolvasható, hogy novemberben 60 tonna arany kerülhetett a Kínai Népbank tartalékába.

A Kínai Népbank beszerzéseit a Sanghaji Aranytőzsdén keresztül csorgatva álcázzák magánbefektetői aranyvásárlásnak. Míg a magánbefektetők jellemzően az 1 kg vagy annál kisebb súlyú aranyrudakat preferálják, ezzel szemben a 400  unciás rudakat leginkább befektetési alapok és jegybankok vásárolják. Így a 400 unciás aranyrudakban történő tőzsdei leszállítások megfeleltethető a kínai jegybanki aranyvásárlásnak.  Kína taktikája az aranyárfolyam menedzselésére és a tényleges aranytartalékuk méretének leplezésére irányul.

Egyéb jelentős szereplők

Magyarország a második legnagyobb szereplő volt szeptemberben, amikor 15,5 tonnát vásárolt, ezzel a mindenkori rekordot jelentő 110 tonnára beállítva a magyar aranytartalékot.

Kazahsztán jegybankja az év első nettó arany vásárlását (5 tonna) hajtotta végre öt hónapos csökkenő tendencia után.

Csehország már 20 egymást követő hónapja növeli aranytartalékát; az összesített növekedés 37 tonna.

Ghána aranytartaléka 28 tonnára nőtt, amely 2023 májusa óta folyamatos növekedést mutat.

Kirgizisztán a legmagasabb havi nettó vásárlás szeptember 2023 óta, összesen 6 tonnás idei növekedéssel.

Az arany, mint stratégiai eszköz

A jegybankok összesített aranyvásárlása 2024. harmadik negyedéve végére elérte a 694 tonnát, amely közelít a 2022-es szintekhez.

A 2022-es átlagárhoz képest 46%-kal magasabb átlagos aranyárfolyam ellenére töretlen trend egyértelműen jelzi, hogy a jegybanki stratégák számára az arany fontos tartalékeszköz marad.


A jegybanki aranyvételek és eladások alakulása 2022 januárja óta, tonnában:
 
Grafikon a jegybankok aranyvásárlásairól és eladásairól havi bontásban, 2022 januárjától 2024 októberéig. A világ jegybankjainak bruttó vásárlásait (világoskék oszlopok), bruttó eladásait (lila oszlopok) és nettó változásait (kék vonal) ábrázolja tonnákban. Az adatok az aranytartalékok változásának trendjét mutatják, kiemelve az arany stratégiai jelentőségét a tartalékmenedzsmentben. 
 

Ami talán megfontosabb, hogy a jegybankok láthatóan nem árérzékeny vevők, ha aranyvásárlásról van szó, ezzel megtámasztják a sárga nemesfém árfolyamát.

Kína, India, Törökország és Lengyelország vásárlásai nemcsak az aranypiaci trendeket dominálják, hanem láthatóan a feltörekvő országok globális pénzügyi rendszer dedollarizációjára is erőteljesen készülnek, arannyal fedezve a jegybanki tartalékokon belüli dollár és euró leértékelődési kockázatát.

Olvassa el cikkünket az aranybefektetés tudnivalóiról, ha szeretné jobban megérteni, miért vásárolnak fizikai aranyat a jegybankárok és magánbefektetők egyaránt.



Forrás: Conclude Zrt., The Gold Observer, World Gold Council