Hírlevél feliratkozás
Goldtresor grammárak *
Arany/HUF középárfolyam g
Arany/USD árfolyam oz
Arany/Euró árfolyam oz
Ezüst/Euró árfolyam oz
Arany cikkek
- Befektetési arany
- Arany
- Arany Befektetés
- Aranytömb, aranyrúd, platinatömb öntése Svájcban
- Aranyrúd, befektetési aranyrúd, aranytömb
- Aranytömb
- Aranyérme, befektetési aranyérme
- A befektetési aranyérme prémium értéke
- Londoni aranypiac 1660-2004
- A Loco London aranyszámla története
- A Nemesfém Elszámolóház és arany letéti szolgáltatás Londonban
- Arany befektetési alapok és a fizikai aranypiac. Az SPDR Gold ETF
Gyémántot karácsonyra, eljegyzésre? |
2013. december 09. hétfő, 12:32 |
Conclude Daily Gold A karácsonyi ünnepek közeledtével a gyémántkereskedők többsége élénkülő keresletről számol be, aminek hatására az árak is felfelé mozognak. Így aki ilyen ajándékon töri a fejét, vagy befektetési céljai vannak, annak érdemes minél előbb vásárolnia.
A növekvő keresletet jelzi az is, hogy a PolishedPrices gyémántár-indexe november utolsó hetében közel 2 százalékot emelkedett. A leghivatalosabb forrásnak tartott, a kiskereskedelmi árakhoz közel eső irányárakat a Rapaport-lista tartalmazza, ez a gyémántpiaci kereskedők nemzetközi benchmarkja, melyet a cég egy hétre előre, csütörtökönként 11 óra 59 perckor frissít a globális gyémántpiaci változások alapján. A gyémánt értéke nagymértékben függ a kő minőségétől, nagyságától, színétől, tisztaságától, valamint a csiszolás minőségétől, de az árat természetesen egyéb tényezők – különösen a kínálat és a kereslet – is befolyásolják. A kereslet és kínálat mesterséges egyensúlyban való tartásával nagy áringadozások csak ritkán fordulnak elő. A kisebb köveknél az ártöbbletet a magasabb csiszolási költségek okozzák. Egy egykarátos kő csiszolásához sokkal kevesebb munka és gyémántpor szükséges, mint 100 olyan kisebb kő megcsiszolásához, amely összesen tesz ki egy karátot. A nyers kövek ára körülbelül nyolcada-tizede a csiszoltakénak. A drágakőként felhasznált gyémánt értékét az angol kifejezések kezdőbetűiből képzett 4C, azaz a szín (Colour), a tisztaság (Clarity), a tömeg karátban (Carat) és a csiszolás (Cut) alapján határozzák meg. A drágakövekhez nem kötelező adni certifikátot, magyarul tanúsítványt, azt csak kérésre állítják ki az erre szakosodott intézetek – a GIA, az AGS, a HRD, az IGI és az EGL – és szakértők, külön díjazás ellenében. Egy-egy tanúsítvány 100 dollárnál is többe kerül. A certifikátnak tartalmaznia kell a kő pontos megnevezését, legfontosabb tulajdonságát, elsősorban a 4C alapján, sorszámmal, dátummal, a kiállítás helyével, a zárványokat bemutató ábrával, vagy fotóval, a kiállító intézmény és személy nevével, hologramjával és/vagy aláírásával. Foglalatlan gyémántok esetében ez kiegészül a csiszolás minősítésével és arányaival. Színes drágaköveknél fel szokták tüntetni a kő meghatározásához szükséges adatokat is, míg foglalt kövek esetében bizonyos méret – körülbelül fél karát – alatt ritkán
Az első gyémántokat az i. e. IX. században találták meg a mai India területén, mely egészen a XVIII. század közepéig a világ egyetlen gyémántlelőhelye volt. A XVIII. században Brazíliában is leltek gyémántokra, és rövid időn belül e dél-amerikai ország vált a világ első számú termelőjévé. Dél-Afrikában az 1870-es években indult meg a bányászat, miután felfedezték a gyémántban gazdag kimberlit és lamproit tartalmú kürtőket. Ám Dél-Afrika részesedése a világ – a kibányászott karátok alapján számított – gyémánttermelésében 2012 végére 5,5 százalékra csökkent. Az első helyet Oroszország foglalta el (27 százalékkal), míg utána három afrikai ország – a Kongói Demokratikus Köztársaság (17 százalék), Botswana (16 százalék) és Zimbabwe (9 százalék) –, következett, valamint Kanada (8 százalék).
A világ gyémánttermelésének alakulása 2004-2012 között karátban és értékben
Instabil politikai rendszerű afrikai országokban a gyémántlelőhelyeket gyakran felkelő csoportosulások veszik birtokba, és a kitermelt kövek eladásából származó jövedelemből saját háborús tevékenységeiket finanszírozzák. Az így eladott gyémántokat véres gyémántoknak nevezik – erről 2006-ban film is készült, Leonardo DiCaprio főszereplésével. E tevékenységet megakadályozandó, az ENSZ, a gyémántipar képviselői, valamint a gyémántkitermelő országok képviselői 2002-ben aláírták a Kimberley Egyezményt, amelynek célja felülvizsgálni a gyémántok származási helyét, és meggátolni, hogy az eladott gyémántokból fegyveres konfliktusokat pénzeljenek. Egyes országok, így például Kanada, külön kódrendszert vezettek be a gyémántok azonosítására. Ezek az intézkedések eddig csak mérsékelt eredményeket értek el, hiszen Afrikában még mindig könnyű a határokon átcsempészni a köveket az úgynevezett tiszta országokba.
Szakértők becslése szerint a világ gyémánttermelésének növekedése csak 2017-ben törhet meg
Az eladott nyers gyémántok csiszolóműhelyekbe kerülnek, ahol drágakővé csiszolják őket. A legtöbb csiszolóműhely Antwerpenben, Londonban, New Yorkban, Tel-Avivban és Amszterdamban üzemel. A csiszolt kövek az úgynevezett gyémánttőzsdékre kerülnek. A World Federation of Diamond Bourses-t kisebb gyémántkereskedő-házak alapították. Itt a viszonteladók vásárolják fel azokat, ahonnan ékszerészműhelyekbe kerülnek. Itt foglalatba helyezik azokat, és úgy árusítják tovább.
Forrás: PolishedPrices, The National Retail Federation, Wikipédia, port.hu, HVG, www.diamondshades.com, Conclude Zrt.
A fent
említett részvények, kötvények, állampapírok a Conclude Bróker
szolgáltatásaként megvásárolhatóak. Amennyiben megbízást szeretne adni, vagy
további információkra van szüksége, kérjük hívja a Conclude csoport központi
számát, vagy mobiltelefonszámaink valamelyikét
|